CSOKALY FALU IDEIGLENES HONLAPJA

Hozzászólásokat és további ötleteket sok szeretettel várok a jozsefari@yahoo.com e-mail címre.


Csokalyi udvarházak


     Csokalyon feltűnően sok jómódú, középbirtokos nemes család élt, és a XVIII-XIX. század fordulóján több földszintes, többszobás, klasszicizáló kisnemesi kúria épült: Fényes, Darvay, Horváth, Fráter, Oláh, Csengery, Ormándy, Papp-szász, Farkas.

 

A Südi-kúria

 

                         

 

A mai napig álló kúria építését 1936-ban fejezték be, addig a család egy régebbi tanyai kúriában élt. A csokalyi faluvégen felépített új udvarház Südi Tibor és Südi Petronella kezdeményezésére épült fel.

A kúria örökösének elmondása alapján az épület végig a család tulajdonában volt, de 1949. januárjában, mikor a nagyszülőket Marosvásárhelyre vitték kényszerlakhelyre, a Székelyhídi Tanács kezelésébe került. Az örökösnő emlékei alapján egy fél óra alatt kellett elhagyják otthonukat,(ő ekkor nyolc éves volt) s a nagymamát annyira megviselte az elhurcolás, hogy két év múlva meghalt.

Az 1996-97-es évben a kúria mostani örököse Kolozsváron élő édesanyja visszaigényelte az épületet és a birtokhoz tartozó földtulajdont. A kúriát és tíz hektár földet még halála előtt1999-ben megkapott, majd további tizenhét hektárt az örökösei.

A családi ingóságok a falubeliek tulajdonába kerültek, s az eredeti tárgyak közül csak egy-két dolog került vissza a tulajdonosához. 

A kúria területén sok éven át a helyi termálstrand működött. Falai között is, az egyik nagy terembe belső medencét építettek, s a gőz rendkívül tönkretette az épület gerenda-és tetőszerkezetét.

A kúriát önerőből póbálják felújítani. Örököse és lakója bevallása szerint a renoválásra körülbelül tízezer dollárt költöttek, s a munkálatokat még így sem sikerült teljes mértékben befejezni.

 

            A Horváth-kúria

 

                     

 

       A Südi családdal rokonságban levő Horváthok kúriája a falu központjában helyezkedett el. A kúriát az államosítást követően is lakóháznak használták. Ma a Szabó család tulajdonában van, de nagyon romos állapota miatt sokáig nem lakták, mígnem az épület állapota annyira megromlott, hogy 2009-ben le kellett bontani.

Így sajnos ez a kúria is az enyészeté lett, csak néhány régi fotó őrzi emlékét, valamint a kúriát hajdan körölvevő nagy bukszusok és fák emlékeztetnek arra, hogy valamikor itt egy szép épület és kert állt.

 

A Fényes-kúria

 

 

A Fényes  család Szabolcs vármegyéből származik. Címeres nemeslevelet 1635-ben kaptak II. Ferdinándtól. Bihar vármegyében 1751-ben igazolták, majd hirdették ki nemességüket. A család jeles szülötte Fényes Elek (Csokaly, 1807. – Újpest, 1876.) statisztikus, földrajzi író, az Országos Statisztikai Hivatal megalapítója (1848).

      A Fényes-kúria az elmúlt század 90-es éveiben pusztult el. Előbb a cserepek töredeztek, majd a födémgerendák roppantak össze, végül maradtak a csupasz falak; ahelyett, hogy a kisebb hibák helyrehozatalával megelőzték volna a végső pusztulást ez az épület is lebontásra ítéltetett. Egyetlen fal maradt! Előtte alakították ki az ún. Fényes Elek parkot, majd 2003 szeptemberében leleplezték Fényes Elek bronz mellszobrát, Mihály Gábor budapesti szobrász alkotását.  


A Papp-Szász-kúria

 

                     

 

A második világháborút követően MTK iroda működött a kúria falai között. Ma üresen áll, állaga egyre romlik. Az egykori tulajdonosok kárpótlása után a székelyhídi tanács kezelésébe került, s tanács különböző családi ünnepségek megtartására, eljegyzések, esküvők bérbeadására használja, de a renoválásra, pénzszűke miatt sajnos nem sokat fordít.

 

 A Farkas-kúria


                          

 

A Farkas Lóránd neve fémjelezte kúria is a falu központjában van, de igen elhanyagolt állapotban található.

Hosszú éveken át óvoda működött benne, majd lakóháznak adták bérbe az ugyancsak a Székelyhídi tanács kezelésében levő udvarházat. 

A vérszerinti örökösök nem igényelték vissza, hanem mind az épület, mind a földterület tulajdonjogát átruházták egy falubelire, Búzás Antalra, akinek apja hajdan a Farkasék lovaskocsisa volt ( Búzás Antal közlése nyomán). Majd ismét a tanács kezelése alá került.

 

            Kuriáink kisebb része új vagy régi használóik erőfeszítéseivel úgy-ahogy megújul vagy legalább megmarad olyannak, amilyen állapotba jutott, nagyobb része azonban továbbra is pusztul, romlik.

Hiába a viszonylag nagy érdeklődés, egy-egy kúria és a hozzá tartozó park felújításának, fenntartásának várható költségei és a szigorú, korlátozó előírások elriasztják a legelszántabb vállalkozókat is.







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 1
Heti: 37
Havi: 36
Össz.: 48 655

Látogatottság növelés
Oldal: CSOKALYI UDVARHÁZAK
CSOKALY FALU IDEIGLENES HONLAPJA - © 2008 - 2024 - csokaly.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »